WSOP

Ciekawe fakty dotyczące WSOP

To, co zaczęło się ponad 47 lat temu z sześcioma graczami, stało się największym i najdłużej odbywającym się corocznym wydarzeniem pokerowym. W międzyczasie odbyło się ponad 1000 turniejów, wzięły w nich udział setki tysięcy graczy i obrócono miliardy dolarów. A szalone jest to, że WSOP wciąż rośnie.

Oto lista naprawdę niesamowitych liczb, faktów i historii z ostatnich 47 lat WSOP, przedstawiających niektóre z najwybitniejszych osiągnięć niektórych wyjątkowych graczy.

Od 1 turnieju wszystko się zaczęło

Tylko wydarzenie, a nie wpisowe, ani jedna gra w pokera. Tak wyglądały wszystkie mistrzostwa świata w początkach 1970. W tym czasie Johnny Moss wygrał te wybory spośród sześciu pokerzystów.

Rok później, w 1971 roku, odbyły się prawdziwe turnieje i okazało się, że Moss był chyba właściwym graczem, ponieważ wygrał pierwszy prawdziwy turniej główny, który kosztował wówczas zaledwie 5000 $ i grało w nim sześciu graczy.

Od 1972 r. Główna impreza kosztowała 10.000 $ i do tej pory liczba ta nie uległa zmianie. Ale inne rzeczy się zmieniły. Łączna liczba turniejów wzrosła do 70 turniejów bransoletkowych w 2016 roku, aw tym roku liczą się 74 wydarzenia w Las Vegas i 11 wydarzeń na WSOP-Europe w Rozvadovie, co oznacza rekord 85 turniejów.

Wraz ze wzrostem liczby turniejów wzrosła liczba graczy. Tysiące graczy weszło do gry w latach 90-tych, a boom pokerowy w latach 90-tych przyniósł ponad 50 000 graczy, a przez ostatnie dwa lata WSOP otrzymywało ponad 100 000 zgłoszeń rocznie.

Oczywiście nagroda pieniężna znacznie wzrasta. W 1971 roku było to zaledwie 70 000 dolarów, a obecnie jest to prawie ćwierć miliarda dolarów rocznie.

Wydarzenia, gracze i nagrody pieniężne na WSOP od 1970 roku

RokWydarzeniaWpisyRebuysNagrody pieniężne
1970160$0
19715460$70.000
19722100$100.000
19737890$275.000
197461060$427.000
197551240$338.000
197681980$480.900
1977133240$675.580
1978112940$776.180
1979124210$1.030.320
1980128460$1.788.400
1981138760$1.881.650
1982141.1990$2.573.600
1983141.4420$2.709.860
1984131.5130$3.424.700
1985131.9390$3.554.000
1986131.9930$4.331.900
1987121.7930$4.757.010
1988122.2470$5.350.500
1989142.6110$6.237.100
1990152.7460$6.871.300
1991183.1220$7.841.000
1992203.0610$7.769.000
1993213.1090$8.023.957
1994223.850117$9.844.500
1995244.146205$10.701.000
1996244.267266$11.647.000
1997214.053279$12.259.000
1998214.101206$12.482.000
1999163.75562$11.803.000
2000244.780238$15.387.500
2001265.912267$17.789.321
2002357.256107$19.595.930
2003367.572293$21.788.660
20043313.0361.379$45.971.010
20054331.7144.898$105.955.238
20064648.0413.833$157.875.975
20075854.9675.256$169.966.400
20086060.0436.599$192.307.035
20096362.2870$183.109.814
20106474.5760$197.207.988
20116578.2980$206.186.853
20126976.7330$230.521.146
20137683.3930$221.047.100
20147684.6480$235.621.262
201579108.5560$218.168.749
201670107.8502$248.312.255

10 000 $ to nie 10 000 $

Turniej główny zawsze kosztował 10 000 $ (poza wyjątkiem w 1971 roku). Ale 10000 $ to coś zupełnie innego niż 10000 $ w 2018 roku na początku lat 70.

W tamtym czasie z tych pieniędzy można było uzyskać znacznie więcej niż obecnie. Porównując wskaźnik siły nabywczej Stanów Zjednoczonych, można obliczyć inflację na poziomie 10 000 USD od 1972 r. To równowartość 57 297 dzisiejszych dolarów – prawie sześć razy!

Bez wątpienia – 10 000 $ to dziś nadal dużo pieniędzy, ale nie jest już odpowiednikiem średniego rocznego dochodu. A fakt, że w głównym turnieju nigdy nie skorygowano wysokości wpisowego inflacji, jest z pewnością jednym z powodów, dla których niektórzy profesjonaliści uważają teraz 50 000 $ Players Championship za sekretne, prawdziwe wydarzenie główne każdego WSOP.

Co roku w pieniądzach od 1988 roku

Spójrzmy na kilka statystyk graczy i przyjrzyjmy się graczom odnoszącym największe sukcesy w historii WSOP. Oczywiście, mając 14 bransoletek i 119 miejsc płatnych, Phil Hellmuth, który ustanowił wiele rekordów WSOP, jest zawsze obecny.

Ale nie wszystkie rekordy są przypisywane Hellmuthowi, na przykład większość lat jest wynikiem pieniędzy na turnieju WSOP. Hellmuth osiągnął szeregi w co najmniej jednym turnieju WSOP w sumie przez 27 lat i co roku zdobywał punkty od 1996 roku, ale jest kilku graczy, którzy osiągają jeszcze lepsze wyniki w tej statystyce.

W tej chwili jeden gracz ma ten rekord. Mike Sexton zarabiał każdego roku od 1988 do 2018 – 31 lat.

43 lata WSOP

World Series trafia w tym roku do 48. edycji i co roku nie był w niej ani jeden gracz. Ale niektórzy gracze byli częścią widowiska WSOP przez cholernie długi czas.

Oczywiście znowu jest Doyle Brunson. Był tam w 1970 roku, kiedy Johnny Moss został wybrany mistrzem i nadal mieszka wśród nas. Doyle jest graczem, który ma najdłuższy czas między pierwszą a ostatnią gotówką: ponad 41 lat lub 15 050 dni.

W 1972 roku Brunson po raz pierwszy zdobył pieniądze w ciekawym finale turnieju głównego. W tamtym czasie nadal było prawdą, że zwycięzca otrzymuje wszystko. Brunson, William Pearson i Amarillo Slim byli trzema z nich, chociaż Brunson i Pearson mieli najwięcej żetonów, ale nie chcieli wygrać turnieju, ponieważ jako Mistrzowie Świata bali się, że nie zostaną zaproszeni do lukratywnych gier stolikowych. Więc zawarli umowę, wręczyli Amarillo Slimowi tytuł i dostali większość nagród pieniężnych.

To była pierwsza wygrana pieniężna Brunsona, a ostatnia również w turnieju głównym. W 2013 roku 79-latek doszedł do 409, a więc prawdopodobnie po raz ostatni wygrał pieniądze przez 41 lat po pierwszej wygranej na WSOP.

Jest jeszcze dwóch innych graczy, którzy również mają 41 lat na WSOP. Bill Baxter i Jay Heimowitz zarobili pierwsze pieniądze w 1975 roku i obaj są nadal aktywni.

WSOP w liczbach

RokKamień milowy
1983Pierwszy turniej główny z nagrodą pieniężną w wysokości ponad 1 mln $
1991Pierwszy turniej główny z nagrodą pieniężną w wysokości ponad 2 mln $
1996Pierwsze wydarzenie niebędące głównym wydarzeniem z nagrodą pieniężną powyżej 1 mln $ (Limit Hold’em 2 000 $)
1997Pierwszy turniej główny z nagrodą pieniężną w wysokości ponad 3 mln $
2000Pierwszy turniej główny z nagrodą pieniężną w wysokości ponad 5 milionów dolarów
2004Pierwszy turniej non-Hold’em z nagrodą pieniężną w wysokości ponad 1 mln $
2005Pierwszy turniej główny z nagrodą pieniężną w wysokości ponad 50 mln $
NumerFakt
963.644Liczba wszystkich zgłoszeń od 1970 r
103.349Liczba wszystkich płatnych miejsc od 1970 roku
90.454Liczba wszystkich zgłoszeń do głównych wydarzeń od 1970 r
40.657Liczba różnych graczy, którzy kiedykolwiek zdobyli punkty na WSOP
22.374Najwięcej zgłoszeń do turnieju, Colossus 2015
9.784Liczba wszystkich płatnych miejsc w turniejach głównych od 1970 roku
7.498Liczba różnych graczy, którzy kiedykolwiek zdobyli punkty w turnieju głównym
2.483Liczba większości wejść w turniejach innych niż Hold’em, 565 $-PLO 2016
1Kilka zgłoszeń w turnieju (1973, 5-Card-Stud, Bill Boyd)
$57.297Dzisiejsza wartość 10 tysięcy dolarów w 1972 roku
$7.104.000Największa pula nagród w turnieju non-hold’em (50 000 $ HORSE 2007)
$8.317.612Suma wszystkich buy-inów od 1970 roku
$42.666.672Większa pula nagród na wydarzenie inne niż główne (1 mln $ One Drop 2012)
$82.512.162Duża pula nagród turnieju (Main-Event 2006)
$2.626.823.114Od 1970 roku grał nagrody pieniężne

Najbardziej utytułowani gracze

Od 1970 roku odbyło się 1325 turniejów WSOP. Z pewnością nie zagrał we wszystkich tych turniejach, ale Phil Hellmuth wciąż ma niesamowite pieniądze i szacowany udział ITM w wysokości ponad 20 procent. Ponadto zdobył 14 bransoletek i 27 razy stawał na podium – każdy rekord.

Oznacza: Tak, Phil jest nadal najlepszym graczem WSOP wszechczasów.

Zebraliśmy listę wszystkich 40 657 graczy, którzy walczyli na WSOP w ciągu ostatnich 47 lat.

GraczKrajCashes1.2.3.FT (<10th)ME Cashes
Phil Hellmuth JrUnited States11914103588
Johnny ChanUnited States461052288
Doyle BrunsonUnited States371045269
Phil IveyUnited States561043305
Johnny MossUnited States26921218
Erik SeidelUnited States101835413
Men NguyenUnited States85767414
Bill BaxterUnited States34721153
Daniel NegreanuCanada92673355
T.J. CloutierUnited States65654384
Ted ForrestUnited States38632191
Jeff LisandroAustralia61622231
Layne FlackUnited States46622201
Jay HeimowitzUnited States40614227
Chris FergusonUnited States74551333
David ChiuUnited States71542244
Allen CunninghamUnited States61531197
Tom McEvoyUnited States46526213
Scotty NguyenUnited States52522235
Gary BerlandUnited States11522112
Jason MercierUnited States57521202
Stu UngarUnited States15520114
Berry JohnstonUnited States685163010
John JuandaIndonesia65512333
Daniel AlaeiUnited States3450084
Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Obowiązują ogólne warunki dostawców. Wszystkie oferty
są skierowane do klientów, którzy ukończyli 18 lat. Jeśli potrzebujesz pomocy
Twoje zachowanie podczas gry i gdy czujesz, że coś jest nie tak
działa, odwiedź stronę begambleaware.com, aby się zabezpieczyć.
O autorze

Witaj, mam na imię Damian i jestem odpowiedzialny za polską wersję YourPokerDream. Gram regularnie w pokera online od ponad 10 lat, dzięki czemu jako gracz jestem na bieżąco ze wszystkimi ważnymi informacjami w świecie pokera.
Obecnie gram NL200 Fast Fold Poker (Rush&Cash) w sieci GG, gdzie często można mnie zobaczyć w czołówkach leaderboard.

Ostatnie zmiany

Ostatnie zmiany na stronie “Różne fakty WSOP, o których wcześniej nie słyszałeś
zostały utworzone dnia 21. stycznia 2021 przez MIzio s.